Pielgrzymka wyruszy po raz XXXIX pod hasłem: „Bądźcie mocni w Panu” (Ef 6,10) z Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława B. i M. 16 lipca (czwartek). Przybycie na Jasną Górę i wejście przed obraz Matki Bożej Jasnogórskiej 21 lipca (wtorek). Powrót pielgrzymki autokarem 22 lipca (środa).

*****

ZAPISY:

–> od 2 do 15 lipca <–
dokonujemy je w kancelarii Bazyliki na Skałce
(rozmównica przy furcie klasztornej)

2 lipca (czwartek) – od godz. 18.00 do 19.00

5 lipca (niedziela) – od godz. 10.00 do 12.30

7 lipca (wtorek) – od godz. 18.00 do 19.00

9 lipca (czwartek) – od godz. 18.00 do 19.00

12 lipca (niedziela) – od godz. 10.00 do 12.30

14 lipca (wtorek) – od godz. 18.00 do 19.00

15 lipca (środa) – od godz. 18.00 do 19.00

Przy zapisach Pielgrzym otrzymuje „legitymację” z wyznaczonymi noclegami (trzeba ją mieć ze sobą na Pielgrzymce!!!) i „numerek” do oznakowania podwożonego bagażu. Z racji organizacyjnych bardzo prosimy o dostosowanie się do terminów zapisów.

Dane osobowe potrzebne do zapisania się na pielgrzymkę:
• Imię i nazwisko

• Adres zamieszkania
• Wiek
• Data urodzenia
• Zawód
• Osoby niepełnoletnie powinny przedstawić pozwolenie swoich rodziców na udział w Pielgrzymce, w którym będzie imię i nazwisko opiekuna odpowiedzialnego za nie w trakcie Pielgrzymki.
• Osoby o trwałych schorzeniach (kardiologicznych, neurologicznych, naczyniowych, ortopedycznych itp.), leczące się na nie, proszone są o przedstawienie zaświadczenia od lekarza specjalisty zezwalającego im na udział w Pielgrzymce.

Osoby nie mające możliwości osobistego zapisania się na Pielgrzymkę, prosimy o kontakt telefoniczny, drogą mailową lub listownie.

Klasztor Ojców Paulinów na Skałce
ul. Skałeczna 15
31-065 Kraków
( z dopiskiem: PIELGRZYMKA)

tel.: +48 794 914 876
e-mail: pielgrzymkaskaleczna@gmail.com

 *****

KOSZTY:

– koszt pielgrzymki – 140 zł

– nocleg na Jasnej Górze w Domu Pielgrzyma – 30 zł

– powrót autokarem do Krakowa – 30 zł

*****

DODATKOWE INFORMACJE:

CHARAKTER PIELGRZYMKI
Pielgrzymka ma charakter pokutny. Uczestniczyć w niej może każdy, kto się zapisze, akceptuje ducha Pielgrzymki i jej program, kto chce dać dobre świadectwo o Chrystusie i Jego Kościele. Pielgrzymów obowiązuje strój podkreślający religijny charakter Pielgrzymki. Na pątniczym szlaku obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu, spożywania alkoholu i używania narkotyków. Osoby nieletnie mogą wyruszyć jedynie z opiekunem pełnoletnim.

Pielgrzymka jest wspólnotą, którą tworzą pątnicy oraz Dobrodzieje Pielgrzymki. Włączamy w nią także przyjmujących nas bardzo gościnnie Gospodarzy. Twórcze uczestnictwo pielgrzymów realizuje się przez gotowość służenia oraz wdzięczność wyrażającą się modlitwą, wzajemną życzliwością, otwartością wobec współwędrujących Braci i Sióstr (tak się do siebie zwracamy) i wobec Gospodarzy. W duchu pokuty przyjmujemy wszelkie niewygody.

PRZEWODNIK PIELGRZYMKI
W tym roku będzie o. Dominik Słabik, paulin.

PRZEBIEG PIELGRZYMKI
Pierwszym spotkaniem Pielgrzymów będzie Msza Święta w intencji Zmarłych Pielgrzymów i Dobrodziejów Pielgrzymki, sprawowana na Skałce w  środę 15 lipca o godz. 19.00.

Wyruszamy ze Skałki w czwartek 16 lipca. Pielgrzymkę rozpocznie MSZA ŚWIĘTA o godzinie 6.30. W tym dniu nawiedzimy Wawel, gdzie uczcimy Św. Stanisława i Św. Jadwigę Królową. 

Pielgrzymka trwa 7 dni: 6 dni wędrówki Szlakiem Orlich Gniazd (polnymi drogami, wąwozami, przez lasy i piaski, przez skałki jurajskie i asfaltową szosą) i 1 dzień pobytu na Jasnej Górze. Centrum każdego dnia stanowi Msza  Święta. Pielgrzymi włączają się w Liturgię Godzin (Jutrznia, Nieszpory). Każdego dnia jest konferencja, modlitwa różańcowa i inne nabożeństwa oraz „otwarty mikrofon” dla wszystkich. Do Pielgrzymki przygotowujemy się przez przystąpienie do Sakramentu Pojednania przed wyruszeniem w drogę.

Przemarsz zwartą kolumną, za znakiem, prawą stroną drogi. Zabronione jest przechodzenie na lewą stronę i pozostawanie za kolumną. Należy bezwzględnie przestrzegać poleceń służb porządkowych i Ojca Przewodnika! 

21 lipca staniemy przed Obliczem Czarnej Madonny. O godz. 19.30 uczestniczyć będziemy we Mszy Św. w Kaplicy Matki Bożej i Apelu Jasnogórskim o godz. 21.00. W tym dniu ciepły posiłek – we własnym zakresie. 

22 lipca jest dniem modlitwy w Sanktuarium  Królowej Polski: o godz. 9.00 Msza Św. w Bazylice Jasnogórskiej. Bezpośrednio po Eucharystii odbędzie się Droga Krzyżowa na Wałach, a następnie wspólny obiad w Domu Pielgrzyma 

Powrót wspólnie autokarami we wtorek 22 lipca (wyjazd ok. 15.30). Apelem Jasnogórskim na Skałce przy Krzyżu Spotkania św. Jana Pawła II z Młodzieżą podziękujemy Panu Bogu za dar pielgrzymowania. 

NOCLEGI
Z racji coraz większych trudności z kwaterunkiem w miarę możliwości zabieramy namioty. NOCLEGI (w szkołach, stodołach lub namiotach, a na Jasnej Górze w Domu Pielgrzyma) wyłącznie w miejscach wskazanych w legitymacji, oddzielne dla Braci i Sióstr. Przyjmujemy z wdzięcznością to, co Gospodarze proponują. Uczuleni na siano lub kurz powinni zabrać ze sobą namiot (nie gwarantujemy noclegów w domach). W każdym miejscu należy pozostawić po sobie idealny porządek.

POSIŁKI
Zapewniamy pieczywo, wodę i herbatę. Podczas Pielgrzymki odwiedzamy punkty sprzedaży tylko w miejscach postoju pielgrzymki. Wieczorne posiłki we własnym zakresie

BAGAŻ
Jest oznakowany „numerkami” i winien zawierać: śpiwór, kilka kompletów skarpet (koniecznie z naturalnych surowców!!!), na zmianę bieliznę oraz przewiewne ubrania, gruby wełniany sweter i zapasowe obuwie (wygodne, wypróbowane!!!). Zalecana jest: własna miednica (m.in. do wymoczenia nóg), karimata (materac) i namiot. Ten bagaż, złożony na samochód według oznakowania, jest podwożony na miejsce noclegu; nie ma do niego dostępu w ciągu dnia. Bagaż składamy 16 lipca od godz.  5.30 do 6.15 na samochód na dziedzińcu klasztornym – wejście od ul. Paulińskiej. 

W podręcznym bagażu – typu mały plecak – trzeba mieć: modlitewnik, śpiewnik, różaniec, półlitrowy kubek z uszkiem (ew. coś na zupę), łyżkę, nakrycie głowy, płaszcz przeciwdeszczowy, a także PODRĘCZNĄ APTECZKĘ (a w niej: wapno, witaminę C, polopirynę, bandaż elastyczny lub opaski na kolana i stopy i lekarstwa stale zażywane!!!).